Що таке макулодистрофія?
Макулодистрофія – група захворювань центральної ділянки сітківки, при яких порушується трофіка клітин, виникають атрофічні і набрякові зміни в фоторецепторах і судинах заднього відрізку ока. Патологічні процеси в центрі сітківки дуже складно підлягають лікуванню навіть на сучасному рівні знань. Макула – в перекладі з латинської означає «пляма» - невелика жовтувата ділянка в центрі сітківки, яка відповідає за найкращий зір, вона заповнена колбочковими фоторецепторами (клітини, що сприймають кольорове зображення). Внаслідок попадання світла на фоторецептори сітківки запускається ферментний фотохімічний процес перетворення світлового образу в нервовий імпульс, який по зоровому нерву поступає у мозок. Там зливаються два зображення від обох очей, що створює стереоскопічну кольорову картинку високої якості. Однак без здорових клітин на сітківці це неможливо.
Симптоми захворювання.
З назви «вікова макулодистрофія» вже зрозуміло, що страждають на цю хворобу переважно люди літнього віку: за даними статистики у віці 50 років ризик виникнення макулодистрофії складає 2-3%, у людей вікової групи 60-70 років цей показник зростає до 14-19%, а у групі людей старших за 80 років прояви макулодистрофії зустрічаються у кожного третього. Симптоми захворювання полягають у зниженні гостроти зору - зображення наче крізь поліетилен, нерідко ранньою ознакою є викривлення прямих ліній, що гарно виявляться при погляді на клітинки шкільного зошиту. Це відбувається через відмирання (атрофію) клітин фоторецепторів на сітківці.
У хворого на макулодистрофію порушені елементарні побутові функції зору: читання, шиття, приготування їжі, перегляд відео з телевізора або комп’ютера, а також керування автомобілем.
Форми макулодистрофії
Атрофічні зміни без накопичення міжклітинної рідини в сітківці називаються неексудативною (сухою) формою макулодистрофії, яка спостерігається у 85% всіх пацієнтів з цим захворювання. Ступінь проявів макулодистрофії може бути різною: від незначного «замилювання» картини до відчуття темної плями в центрі поля зору. Інші 15% хворих на макулодистрофію страждають на ексудативну (вологу) форму, що характеризується прогресивним накопиченням рідини між шарами сітківки та під нею. Рідина ця є транссудатом плазми з капілярів новоутвореної мембрани під сітківкою. Ефективне лікування винайдене на сучасному етапі тільки для вологої форми макулодистрофії – це регулярне введення антиангіогенних речовини всередину ока, що «висушують» новоутворені судини під сітківкою.
Більшість хворих на макулодистрофію – люди літнього віку, переважно жінки, оскільки їх середній вік довший, а отже і вірогідність появи захворювання сітківки більша.
Серед сприятливих чинників розвитку макулодистрофії є не тільки вік (чим старша людина, тим частіше зустрічається макулодистрофія), але й куріння, гіпертонічна хвороба, ожиріння та жіноча стать. Вчені виявили також понад 13 мутацій в генах, що обумовлюють прояв хвороби в старшому віці: ризик захворіти на макулодистрофію за наявності цієї хвороби у одного з батьків складає 25%. Окрім того, у представників європеоїдної раси з світлим кольором райдужки та волосся макулодистрофія більше розповсюджена, ніж у африканців і азіатів. Таким чином, збірний образ людини з найбільшим ризиком виникнення макулодистрофії представляє собою світлооку натуральну блондинки, яка курить та страждає на підвищений артеріальний тиск та ожиріння.
Як підтримати сітківку
В природі існують каротиноїди (природні пігменти) лютеїн та зеаксантин. Зеаксантин частково утворюється з лютеїну в самій сітківці. Каротиноїди знаходяться між фоторецепторами центральної зони сітківки і завдяки своєму жовтому кольору абсорбують блакитну частину видимого світла, що згубно впливає на роботу сітківки. Таким чином каротиноїди виконують функцію оптичних фільтрів. Також лютеїн і зеаксантин нейтралізують вільні радикали кисню і виступають антиоксидантами для забезпечення успішної функції фоторецепторів по перетворенню світлової енергії у нервовий імпульс. Ці каротиноїди не синтезуються в організмі людини, вони потрапляють в сітківку з їжі. Найбільша концентрація лютеїну і зеаксантину присутня у шпинаті, петрушці, зелених листових салатах, капусті кале, броколі та брюсельській, в жовтку яйця. Однак проблема постачання лютеїну і зеаксантину у сітківку полягає не тільки у потребі великої кількості салатів і капусти у раціоні, але й у абсорбції цих каротиноїдів у тонкому кишечнику людини. Ферментні системи літніх людей не завжди справляються з цією задачею. Тому вчені багатьох провідних клінік світу провели величезні дослідження по впливу вітамінних комплексів з лютеїном і зеаксантином на попередження і гальмування симптомів макулодистрофії. Було виявлено, що регулярний прийом лютеїну і зеаксантину затримує появу перших проявів захворювання центральної ділянки сітківки та уповільнює розвиток сухої і вологої форми макулодистрофії. Окрім того, здоровий спосіб життя та спорт забезпечить гарне кровопостачання до всіх органів і систем організму людини, в тому числі і до сітківки.
Серед препаратів, які містять каротиноїди (лютеїн, зеаксантин), вітаміни та мікроелементи є Оптикс, Оптикс Форте та Оптикс Преміум.
капсули №30
Комплекс для антиоксидантного захисту сітківки та попередження прогресування вікових захворювань очей.
капсули №30, №60
Комплекс для підвищення гостроти зору при зорових навантаженнях та попередження вікових порушень зору.